Najnowsze wpisy, strona 1


kwi 06 2009 Mapa Polski z uwzglednieniem korzystnych...
Komentarze: 1

W Polsce energetyka wiatrowa rozwija się od kilkunastu lat. Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 roku przy wcześniej już istniejącej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Obecnie w miejscu tym znajduje się farma wiatrowa Lisewo. Pierwszą przemysłową farmą wiatrową w Polsce była farma wiatrowa Barzowice leżąca w województwie zachodniopomorskim, która została uruchomiona w Kwietniu 2001 roku. Składała się ona z sześciu siłowni o łącznej mocy 5MW, co dla Polski uznaje się za wartość minimalną dla wiatrowych farm o przemysłowej skali. W ostatnich latach zaobserwować można dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. W samym 2007 roku otwarto kilka farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 130MW. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2008 roku powstało kolejne 57,6MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w Polsce.

mapa polski

mar 19 2009 Budowa Wiatraka
Komentarze: 0

Proces budowy wiatraka jest skomplikowany i długo trwały. Składa się z 3 faz Budowa podzespołów - często wiele firm buduje pod zespoły do jednej elektrowni wiatrowej. Dostarczenia wielkich fragmentów wiatraka na miejsce budowy ostatni fazą jest złożenie wiatraka w całość. Spis firm biorących udział w tym procesie jest długi. Na filmie poniżej możemy obserwować ten proces

natomiast na zdjeciu poniżej zobaczymy transport samego śmigła takiego wiatraka, dzieki porównaniu z tirem mozemy wyobrazić sobie jakich gabarytów jest cały wiatrak.

 

mar 03 2009 Fabryka łopat do turbin wiatrowych w Goleniowie...
Komentarze: 0

380 osób znalazło zatrudnienie w otwartej we wtorek w podszczecińskim Goleniowie fabryce łopat do turbin wiatrowych duńskiej firmy LM Glasfiber - poinformowały służby prasowe firmy w przesłanym PAP komunikacie.

"Fabryka wzmocni pozycję oraz zwiększy zdolności produkcyjne firmy w Europie Północnej oraz Środkowej. Zakład będzie produkować, przede wszystkim na potrzeby szybko rozwijającego się rynku, łopaty do dużych turbin wiatrowych, stosowane przez nadmorskie i lądowe farmy wiatrowe w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej" - napisano w komunikacie.

Fabryka ma możliwości zwiększenia produkcji wraz ze wzrostem popytu - podkreślono.

Wybór lokalizacji firmy w Goleniowie spowodowany był m.in. optymalnymi warunkami umożliwiającymi szybki i efektywny ze względu na koszty transport łopat drogą morską lub lądową.

"Otwarcie fabryki stanowi kamień milowy w naszych dążeniach do utrzymania wiodącej pozycji na rynku. Dzięki wyjątkowej lokalizacji obiektu będziemy w stanie spełnić zapotrzebowanie naszych klientów na duże, najwyższej jakości łopaty szybciej i w sposób bardziej konkurencyjny niż dotąd. Jesteśmy przekonani, że nowa fabryka będzie stanowić istotną wartość dodaną dla naszych klientów na rynkach Europy Północnej i Środkowej" - stwierdził wiceprezes i dyrektor generalny LM Glasfiber na Europę Północną Richard Andrew Bevan.

Zadowolenie z uruchomienia inwestycji wyraził także burmistrz Goleniowa Andrzej Wojciechowski. "Cieszymy się, że wiodąca na rynku firma zdecydowała się zainwestować w Goleniowie. Tworzenie miejsc pracy należy do naszych priorytetów i bardzo nas cieszy otwarcie nowej fabryki. Mamy nadzieję, że rozwój europejskiej energetyki wiatrowej przyczyni się do powstawania kolejnych możliwości zatrudnienia w naszym regionie" - powiedział.

Obiekt produkcyjny w Goleniowie jest czternastą fabryką LM Glasfiber na świecie i czwartą w Europie Północnej i Środkowej. Budowę fabryki rozpoczęto w lutym 2008 r. Obiekt zaprojektowano tak, by umożliwiał produkcję nawet najdłuższych łopat oferowanych przez firmę.

LM Glasfiber to wiodący światowy dostawca łopat wirnikowych do turbin wiatrowych. Grupa zatrudnia ponad 7 tys. pracowników w 9 krajach. Jej obiekty produkcyjne w Danii, Polsce, Hiszpanii, USA, Kanadzie, Indiach i Chinach zlokalizowane są w pobliżu najważniejszych rynków energii wiatrowej.

odnawialne : :
sty 19 2009 Trubina - podstawowy element elektrowni wiatrowej...
Komentarze: 0

Turbina jest jednym z podstawowych elementów elektrowni wiatrowej. Turbina czyli silnik przepływowy wykorzystujący energię przepływającego płynu do wytwarzania energii mechanicznej. Elementem wirnika oddziałującym z płynem są specjalnie ukształtowane łopatki.

Budowa turbiny. Podstawowy element każdej turbiny jest łopatka, która jest przymocowana do piasty, tarczy lub bębna. Łopatki są przymocowane na całym obwodzie bębna lub tarczy, tworząc tak zwany wieniec łopatkowy lub palisadę łopatkową. Piasta, bęben bądź tarcza jest osadzona na wale; czasem są one wykonane jako jeden element. Wał razem z piastą / tarczą / bębnem i wieńcem łopatkowym stanowią wirnik turbiny, na którym generowany jest moment obrotowy w wyniku przepływu gazu bądź cieczy, odprowadzany wałem do maszyny napędzanej.

Zasada działania turbiny: Czynnik termodynamiczny (którym może być para wodna, spaliny, powietrze albo inny gaz) lub czynnik nieściśliwy (np. woda, ścieki, solanka, lub inna ciecz) przy odpowiedniej prędkości napływa na łopatki turbiny pod odpowiednim kątem. Płyn, działając na palisadę łopatek powoduje wygenerowanie siły działającej w pewnej odległości od osi obrotu. Na wale powstaje moment obrotowy, który można wykorzystać do napędu innego urządzenia. Turbina napędzana parą wodną nazywa się turbiną parową. Turbina napędzana gazami spalinowymi albo innymi (ale nie parą wodną) nazywa się turbiną gazową. Turbina napędzana powietrzem (wiatrem to właśnie ten typ wykorzystywany jest w elektrowniach wiatrowych) nazywana jest wiatrową, a napędzana wodą – turbiną wodną. Jeśli mamy do dyspozycji czynnik poruszający się z odpowiednio dużą prędkością (wiatr, wartka rzeka), to przy pomocy odpowiednio ukształtowanych łopatek (łopat) wirnika możemy zamienić energię kinetyczną ruchu postępowego tego czynnika na energię ruchu obrotowego turbiny. Aktualnie wiele firm zajmuje się produkcja turbin, wyszukiwarka producentów i katalog produktów pozwolą nam ocenić aktualny stan postępu technologicznego w tej dziedzinie techniki. Coraz wyższe koszta pozyskiwania energii konwencjonalnej i nacisk ze strony ekologów powoduje szybki postęp w rozwoju elektrowni wiatrowych jak i pozyskiwania energii z pozostałych odnawialnych źródeł.

 

sty 17 2009 sytulacja w Polsce
Komentarze: 1

Sytułacja w Polsce: Średnia prędkość wiatrów wynosi 2,8 m/s w porze letniej i 3,8 m/s w zimie. Konsekwencją niskiej wietrzności jest to, że elektrownia wiatrowa wybudowana w Danii dostarczy 100 kW (kilowatów), podczas gdy taka sama elektrownia wybudowana w rejonie Szczecina dostarczy tylko 17,3 kW. Na terenie Polski przeważają strefy ciszy wiatrowej, czego doświadczyli ponoszący straty posiadacze kilku elektrowni wiatrowych. Tylko nad Bałtykiem, w okolicach Suwalszczyzny oraz na Podkarpaciu można mówić o jakimkolwiek rozwoju wiatraków. Polskimi "zagłębiami wiatrowymi" są przybrzeżne pasy w okolicach Darłowa i Pucka. Specjaliści z Politechniki Szczecińskiej twierdzą, że rola energii wiatrowej w bilansie energetycznym Polski jest i będzie w przyszłości mała, co jednakże nie przeszkadza Niemcom budować licznych farm wiatrowych (na każdej liczba turbin idzie w dziesiątki) wzdłuż granicy z Polską.

odnawialne : :
sty 17 2009 Wydajnośc elektrowni wiatrowych
Komentarze: 2

Aby uzyskać jeden megawat 1MW mocy, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 metrów. Ponieważ duża konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą 1GW (gigawata), tj. 1000 MW, to jej zastąpienie wymagałoby użycia do 1000 takich generatorów wiatrowych. W niektórych krajach budowane są elektrownie wiatrowe składające się z wielu ustawionych blisko siebie turbin – tzw. farmy wiatrowe. Na polskim wybrzeżu Bałtyku oddano do użytku w 2006 roku taką farmę w miejscowości Tymień . Jednak niewielkie pojedyncze turbiny mogą być dobrym źródłem energii w miejscach oddalonych od centrów cywilizacyjnych, gdzie brak jest połączenia z krajową siecią energetyczną ( naprzykład gospodarstawa Agroturystyczne). Oceny mocy wiatru dokonywane są globalnie na podstawie pomiarów i wyników modeli numerycznych. Opracowane zostały  mapy mocy wiatru na wysokości 80 m. Lokalnie oceny wiatru dokonuje się używając mezoskalowych modeli numerycznych, które pozwalają na zejście do skali 2-10 km, a oceny mocy wiatru na skali 100-200 m dokonuje się za pomocą prostszych modeli, często uwzględniających lokalne warunki topograficzne . W Polsce tylko w niewielu miejscach sezonowo prędkość wiatru przekracza 4 m/sek, co uznawane jest za minimum, aby mogły pracować urządzenia prądotwórcze wiatraków energetycznych - wiecej informacji na temat sytułacji i możliwościach pozyskiwania energi z wiatru w dziale w Polsce.  

odnawialne : :
sty 17 2009 Pozyskiwanie energii z wiatru
Komentarze: 1
Energia z wiatru jest znana ludzkości od ponad 2500 wzmianki z tamtego okresu na temat wiatraków pochodzą z kodeksu Hammurabiego. Wiatraki te służyły do pompowania wody i nawadniania pól, oś obrotu tamtych wiatraków była pionowa, dopiero w 1105 roku powstał pierwszy opis wiatraka o poziomej osi obrotu lat. W dzisiejszych czasach energia wiatru jest uważana za jedno z ważniejszych źródeł Energii odnawialnej. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Więcej informacji na temat budowy wiatraków znajdą państwo w dziale technika a na temat zastosowania w Polsce jak i na świecie w odpowiednich działach.
odnawialne : :