Archiwum 17 stycznia 2009


sty 17 2009 sytulacja w Polsce
Komentarze: 1

Sytułacja w Polsce: Średnia prędkość wiatrów wynosi 2,8 m/s w porze letniej i 3,8 m/s w zimie. Konsekwencją niskiej wietrzności jest to, że elektrownia wiatrowa wybudowana w Danii dostarczy 100 kW (kilowatów), podczas gdy taka sama elektrownia wybudowana w rejonie Szczecina dostarczy tylko 17,3 kW. Na terenie Polski przeważają strefy ciszy wiatrowej, czego doświadczyli ponoszący straty posiadacze kilku elektrowni wiatrowych. Tylko nad Bałtykiem, w okolicach Suwalszczyzny oraz na Podkarpaciu można mówić o jakimkolwiek rozwoju wiatraków. Polskimi "zagłębiami wiatrowymi" są przybrzeżne pasy w okolicach Darłowa i Pucka. Specjaliści z Politechniki Szczecińskiej twierdzą, że rola energii wiatrowej w bilansie energetycznym Polski jest i będzie w przyszłości mała, co jednakże nie przeszkadza Niemcom budować licznych farm wiatrowych (na każdej liczba turbin idzie w dziesiątki) wzdłuż granicy z Polską.

odnawialne : :
sty 17 2009 Wydajnośc elektrowni wiatrowych
Komentarze: 2

Aby uzyskać jeden megawat 1MW mocy, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 metrów. Ponieważ duża konwencjonalna elektrownia ma moc sięgającą 1GW (gigawata), tj. 1000 MW, to jej zastąpienie wymagałoby użycia do 1000 takich generatorów wiatrowych. W niektórych krajach budowane są elektrownie wiatrowe składające się z wielu ustawionych blisko siebie turbin – tzw. farmy wiatrowe. Na polskim wybrzeżu Bałtyku oddano do użytku w 2006 roku taką farmę w miejscowości Tymień . Jednak niewielkie pojedyncze turbiny mogą być dobrym źródłem energii w miejscach oddalonych od centrów cywilizacyjnych, gdzie brak jest połączenia z krajową siecią energetyczną ( naprzykład gospodarstawa Agroturystyczne). Oceny mocy wiatru dokonywane są globalnie na podstawie pomiarów i wyników modeli numerycznych. Opracowane zostały  mapy mocy wiatru na wysokości 80 m. Lokalnie oceny wiatru dokonuje się używając mezoskalowych modeli numerycznych, które pozwalają na zejście do skali 2-10 km, a oceny mocy wiatru na skali 100-200 m dokonuje się za pomocą prostszych modeli, często uwzględniających lokalne warunki topograficzne . W Polsce tylko w niewielu miejscach sezonowo prędkość wiatru przekracza 4 m/sek, co uznawane jest za minimum, aby mogły pracować urządzenia prądotwórcze wiatraków energetycznych - wiecej informacji na temat sytułacji i możliwościach pozyskiwania energi z wiatru w dziale w Polsce.  

odnawialne : :
sty 17 2009 Pozyskiwanie energii z wiatru
Komentarze: 1
Energia z wiatru jest znana ludzkości od ponad 2500 wzmianki z tamtego okresu na temat wiatraków pochodzą z kodeksu Hammurabiego. Wiatraki te służyły do pompowania wody i nawadniania pól, oś obrotu tamtych wiatraków była pionowa, dopiero w 1105 roku powstał pierwszy opis wiatraka o poziomej osi obrotu lat. W dzisiejszych czasach energia wiatru jest uważana za jedno z ważniejszych źródeł Energii odnawialnej. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Więcej informacji na temat budowy wiatraków znajdą państwo w dziale technika a na temat zastosowania w Polsce jak i na świecie w odpowiednich działach.
odnawialne : :